BİSİKLETLİ YAŞAM REHBERİ

Hangi Bisiklet?

Bisiklet türleri en basit üç temel grupta sıralanabilir. Bunlar şehir bisikletleri, dağ bisikletleri ve yol-yarış bisikletleridir. Bu üç kategorinin kendi içinde ayrıca alt türler bulunur. İlk kez bisiklet satın alacaksanız doğru bisiklet seçimi için bisikleti kullanım amacınızı düşünerek karar vermelisiniz. Bisikleti nerede ve ne amaçla kullanmak istiyorsunuz?

Şehir Bisikletleri

Şehir içinde evden işe, okula, alışverişe, sosyal hayata dair noktalara gidiş gelişlerde kullanılmak için tercih edilebilir. Günlük tek gidiş 7-10 km mesafelerdeki ulaşım noktaları için idealdir. Sahip olduğu bagaj, sepet gibi aksesuarlarla yanınızda taşımanız gereken eşyaları da taşıyabileceğiniz bisikletlerdir. Bu kategorinin alt türlerinine gelirsek;

Hybrid Bisiklet (Şehir ve dağ bisikleti karışımı)

Haftaiçi şehir içinde, haftasonları da şehrin merkezden uzak notalarına gidişler için hybrid bisikletler tercih edilebilir. Lastik yapısı hem şehir içinde hem de şehir dışındaki yol şartlarında kullanıma uygundur. Bagajı sayesinde (yoksa taktırarak) bazı eşyalarınızı taşıma imkanınız olur. Kilitlenebilen ön maşa amörtisörüne de sahip olabilen bu bisikletler şehir dışındaki engebeli yollarda sürüş konforunu arttırır. Çeşitli oranlarda vites seçeneklerine sahiptirler.

Katlanır Bisikletler

Bisiklet için yer sorunu olan kişilere yönelik ideal bisiklet türüdür. Ayrıca ulaşımının bir kısmını otomobil veya toplu ulaşımla yapıp bir kısmını bisiklet ile geçmek isteyenler için de pratik çözüm olabilir katlanır bisiklet. Kullanmadığınız zamanlarda da odanızın, ofisinizin veya arabanızın bagajında güvenli bir şekilde az yer kaplar. Çeşitli oranlarda vites seçeneklerine sahiptirler.

Single Speed (Fixie) Bisiklet

Şehir için kısa mesafeler (5-8 km) için kullanım amaçlı, vitessiz, hafif, pratik bisikletlerdir. Vites aksamı olmadığı için bakım masrafı diğer bisikletlere göre daha düşüktür. Bagaj vb eşya taşıma aksamları yoktur. Ancak yeni kullanıcılar için tavsiye edilmez. Tek vitesli olması sebebiyle ilk kalkışta düzenli bisiklet kullanmayan kişiler için zorlayıcı gelebilir.

Dağ Bisikletleri

Türkiye’de şehir için kullanımda da rastladığımız dağ bisikletleri aslında şehir dışı toprak yollar, doğa sürüşleri için tasarlanmış bisikletlerdir. Dişli ve kalın lastik yapısıyla asfalt olmayan zeminlerde daha konforlu ve güvenli sürüş yapmanızı sağlar. Ayrıca ön maşada (bazı gelişmiş modellerde kadro ortasında da bulunabilir) bulunan amortisörler sayesinde engebeli yollarda titreşimi emerek daha rahat sürüş yapmanızı sağlar. Hybrid ve şehir bisikletleri ile kıyaslandığunda daha ağır bisikletlerdir. Bu ağırlık kullanım esnasında sıkıntı yaratmamakla birlikte bisikletin eve taşınması esnasında dezavantaja dönüşebilir.

Yol-Yarış Bisikletleri

Performansa dayalı, asfalt yollarda kullanım için tasarlanmış bisiklet türüdür. Daha çok belirli bir tecrübeye sahip bisiklet kullanıcıları tarafından tercih edilir. İnce lastik ve jant yapısı sebebiyle engebeli, asfalt olmayan yollarda kullanıma uygun değildir. Oturma pozisyonu ve ekipman gerekliliği sebebiyle yeni kullanıcılar için tavsiye edilmez. Ancak diğer türlere göre daha hafif ve daha süratli bisikletler oldukları için kullanım zevki açısından özel bir cazibeleri vardır. Ülkemizde ve dünyada tecrübeli bisiklet kullanıcıları yol yarış bisikletlerini ulaşım amaçlı olarak da kullanabilmektedir.

Bisiklet ve Çocuk

Çocuklar bisiklete sanıldığından çok daha erken yaşta başlayabilir. 2-6 yaş arası için tasarlanan “Denge Bisikleti” çocukların bisiklete ilk adımını attığı bisikletlerdir. Pedalları olmayan ve çocuğun tamamen bisiklet üstünde dengesini sağlama amaçlı olan bu bisikletler ülkemizde henüz yeni yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Denge bisikletinde çocuk yürür gibi ayaklarından güç alarak ilerler ve zamanla iki teker üstünde dengede durmayı kendiliğinden öğrenir. Çocuğunuzun bisikletli yaşam tarzına erken yaşlarda adım atmanızı istiyosanız denge bisikletlerini tercih edebilirsiniz.

Bisiklet ve Aile

Bisiklet kullanan anne ve babalar için uzun mesafelere veya turlara çocukları ile birlikte gidebilmesi için daima çocuğun da bisiklet kullanması gerekli değildir. Ayrıca siz bisiklet kullanırken çocuğunuzu yanınızda taşımak isteyebilirsiniz. Bu noktada bisiklet ile çocuk taşıma seçeneklerine göz atabilirsiniz. Yaş ve kilo aralığına göre bisikletinizin arka bagajına takabileceğiniz bisiklet çocuk taşıma koltukları mevcuttur. Emniyet kemeri ve ayak sabitleme kayışlarına sahip bu koltuklar ile çocuklarınızı bisiklet arkasında güvenle taşıyabilirsiniz. Ayrıca yine bisikletin arkasına bağlayabileceğiniz bisiklet romörkleri de mevcuttur. Romörklerin avantajı koltuğa göre çocuğu hava şartlarından daha iyi koruyabiliyor olmasıdır. Ancak koltuğa oranla tecrübeli bir bisiklet kullanıcısı gerektirir. Romörkün evde saklanması ve fazlaca yer kaplaması gibi dezavantajları da vardır. Bisiklet ile çocuk taşıma tercihinizi mevsime ve barındırma koşullarınıza göre tercih edebilirsiniz.

Bisiklet ve Sağlık

Bugün yaygın şekilde karşılaştığımız bir çok hastalığın sebebi hareketsiz yaşam tarzıdır. Hareketsiz yaşam tarzına bağlı olarak oluşan kilo, vücuttaki bir çok rahatsızlığın ana kaynağı olarak gösterilmektedir. Sadece yetişkinler değil çocuklarımız da bu tehlike ile karşı karşıyadır. Türkiye’de son dönemde yapılan araştırmalar ilköğretim çağındaki çocuklarımızın %30’unun obez, %30’unun da fazla kilolu olduğunu gösteriyor. Bu çocuklarımız geleceğin diabet ve kalp hastası adaylarıdır. Obezite ile mücadele edebilmemenin de tek yolu egzersiz yapmaktan geçiyor. Bisiklet size bu anlamda yardımcı olabilen hem çevre dostu ulaşım aracı, hem de bir spor aletidir. Bisiklete hayatınızda yer açtığınızda, vücudunuzun sağlık için ihtiyacı olan hareketli yaşama adım atmış olursunuz. Her yaş döneminde, her şartta kullanabileceğiniz bir araç olan bisiklet, size kendinizi zinde ve enerjik hissetirecektir. Kan basıncınızın düzenlenmesine, hormonlarınızın dengelenmesine ve stres ile mücadele edebilmenize yardımcı olacaktır.

Bisiklet ve Çevre

Yapılan araştırmalara göre bir otomobilin bir dakika içinde havaya saldığı CO (karbonmonoksit) miktarı bir paket sigaradaki CO miktarı ile eşit. Yani yürüyebileceğiniz, toplu taşıma ile gidebileceğiniz veya bisiklet ile ulaşabileceğiniz yerler için otomobilinizin her kontağını çevirdiğinizde bu derecede çevreye kirlilik bırakmış oluyorsunuz. Bu kirliliği sadece siz değil çocuklarınız da soluyor ve bu onların gelecekte yaşayacağı dünya için de bir tehdit. Her bisiklete binişinizde dünyaya katkı yaptığınızı unutmayın. Bisiklet, enerjisini sizden alan, o enerjiyi alırken size de sağlık sunan, aynı zamanda sizi hareket ettiren, bir yerden bir yere taşıyan, dünyanın tek temiz ulalım aracıdır.

Bisiklet ve Ulaşım

Bisikletin sportif ve eğlence amaçlarının önünde temel özelliği bir ulaşım aracı olmasıdır. Uygar ülkelerde ulaşım modlarından birisi hatta öncelikli ulaşım aracı olarak değerlendirilir, teşvik edilir ve yaygınlaşması için altyapı yatırımları yapılır. Ülkemizde de “Karayolları Trak Kanunu”nda kanunen “motorsuz araç” olarak nitelendirilmekte ve ayrıca bir bisiklet yolu olmayan cadde ve bulvarlarda sağ şeridi kullanma hakkına sahip olduğu kanun maddesi ile belirtilmektedir.. Bisikleti tek başına veya diğer ulaşım modları (metro, banliyo treni, vapur, otobüs) ile birlikte kullanılabilirsiniz. Gideceğiniz rotaya göre bisikleti diğer toplu ulaşım araçları ile entegre ederek zaman kazanabilirsiniz. Ulaşımınızı bisiklet ile sağladığınız takdirde hem kişisel tasaruf, sağlık faydası ve çevre faydasını aynı anda elde etmiş olursunuz.

Bisiklet ve Sosyal Yaşam

Bisikletli yaşama adım attıktan sonra bisiklete binen daha çok kişi ile tanışma imkanınız doğacaktır. Birlikte rota planlama ve geziler yapmak için İzmir’de yer alan bisiklet toplulukları sizin için ugun alternatif olabilir. Hemen hemen hepsi Facebook üzerinden etkinlik duyurusu yapan bu topluluklar haftanın belirli günlerinde şehir içi veya haftasonu şehir dışına da uzayabilecek turlar ve etkinlikler düzenlemektedir. Aşağıdaki listeden evinize veya işinize yakın noktalardan tura çıkan bisiklet grupları ile iletişime geçebilirsiniz.

Perşembe Akşamı Bisikletçileri (Göztepe):
https://www.facebook.com/groups/persembeaksamibisikletcileri/

Gaziemir Aktif Pedal (Gaziemir):
https://www.facebook.com/groups/GAPbisikleti/

Çarşamba Akşamı Bisikletçileri (Bornova):
https://www.facebook.com/groups/carsambaaksami/

Cuma Akşamı Bisikletçileri (Göztepe) :
https://www.facebook.com/groups/CumAksamiTuru/about/

Pedal35 (Bostanlı) :
https://www.facebook.com/groups/pedal35yarim/

Özgür Pedallar (Bostanlı) :
https://www.facebook.com/groups/izmirozgurpedallar/

Karşıyaka Bisiklet Platformu (Karşıyaka) :
https://www.facebook.com/groups/KARBIP/about/

Exterem Yol Grubu (Bornova) :
https://www.facebook.com/groups/seytanicadi/

İzmir Bisikletli Kadınlar (Karşıyaka) :
https://www.facebook.com/groups/izmirbisikletlikadinlar/

Bike İzmir (Karşıyaka) :
https://www.facebook.com/groups/bikeizmir/

 

Bisikletli Turizm

Bisiklet şehir içinde kullanılabilecek alternatif ulaşım aracı olmasının yanında sizin için bir tatile gitme aracı da olabilir. Yeni yerler keşfetme, doğa ile başbaşa anlar yaşamak istediğinizde otomobilllerin girmekte zorlandığı yollara bisiklet ile çok rahat girebilirsiniz. İzmir’deki bisiklet grupları ve toplulukları size bu tür kısa turlara çıkma konusunda yardımcı olacaktır. Belirli bir tecrübe sonrası kendi başınıza ya da arkadaşlarınızla birlikte İzmir ve çevresini keşfetmeniz için Yarımada Bisiklet Rotaları çok iyi bir alternatif. Ayrıca her yıl düzenlenen “Az Bilinen Antik Kentler Turu” (ABAK) da ilginizi çekecek tur organizasyonlarından birisi olabilir. Kültür, tarih ve turizm odaklı bir üçüncü etkinlik ise “UNESCO Dünya Mirası Yolunda” turudur. Her yıl düzenlenen bu tur Selçuk-Bergama arasında yapılmakta, UNESCO Dünya Mirası’na kayıtlı iki antik kent olan Efes Antik Kenti ile Pergamon Antik Kenti arasında yapılmaktadır. Bergama Yarımada Bisiklet Rotaları, ABAK ve UNESCO turları için geniş bilgiyi aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.
Yarımada Bisiklet Rotaları : http://rota.yarimadaizmir.com
Az Bilinen Antik Kentler Turu : http://azbilinenantikkentlerturu.org
UNESCO Dünya Mirası Yolunda Turu : http://www.unescodunyamirasiyolunda.com

Çalışmalar tamamlandıktan sonra EuroVelo 8 ‘in İzmir rotası da bir gezi alternati olabilir. Sadece İzmir ile sınırlı kalmayıp yurdun bir çok noktasında çeşitli bisiklet festivalleri ve turları düzenlenmektedir. Geniş bilgi için https://bisiklopedi.com/etkinlikler adresini kontrol edebilirsiniz. Bisiklopedi sayfası aynı zamanda size bisiklet ile ilgili bir çok konuda kaynak olabilecek genişlikte içeriğe sahip rehber niteliğindedir.

Bisiklet Eğitimi

Bisiklet kullanmayı öğrenmek sanıldığı kadar zor değil. Artık günümüzde daha gelişmiş ve etkin teknikler kullanarak sadece bir günde bisiklet öğrenmek hatta belkide bir kaç saatte bunu yapabilmemek mümkün. İzmir’de bisiklet sürüş eğitimi veren Erol Hülagü, Salih Akbaba ve Canses Özel’e aşağıdaki iletişim numaralarından ulaşabilirsiniz.
Canses Özel : 0 507 411 99 59 (Konak/Alsancak)
Erol Hülagü : 0 532 244 48 44 (Karşıyaka/Bostanlı)
Salih Akbaba : 0 505 222 48 20 (Gaziemir)

Bisiklet ve Aktivizm

Bisikleti hayatınıza aldıktan sonra siz de farkedeceksiniz ki şehrimizde ve Türkiye’de bisikletli ulaşım altyapısı yeterli değil, güvenli sürüş alanları kısıtlı ve bisiklet ve yaya lehine düzenlemeler çok az. Bu noktada sesinizi yükseltmek, farkındalığı arttırmak için sizinle aynı fikirde olan aktivist hareketlere destek verebilirsiniz. Bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu, trafikte bisiklet ile yer almanın bir hak olduğunu savunan çeşitli sürüşlere katılarak bu sesi yükseltenlerin sesine ses verebilirsiniz. Aktivist sürüşlerin en önemlisi Critical Mass (Kritik Çoğunluk) sürüşüdür. Dünyada 300den fazla şehirde her ayın son Cuma veya Cumartesi günü yapılan bu sürüş, bisikletin bir araç olarak trakte yer almasını, araç sürücülerinin bisikletlileri farketmesini ilke edinir. Şehrin merkezi bir noktasında akşamüstü toplanan bisikletliler toplu halde şehrin en işlek bulvarlarında sakince bu sürüşü yaparlar. İzmir’de 8 yıldır yapılan Critical Mass sürüşü her ayın son Cuma günü saat 20.00’da Konak Saat Kulesi’nden başlar.

İzmir’de yapılan ve dünyaca bilinirlik elde eden bir diğer aktivist sürüş Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’dur. Her yıl Eylül ayında “Dünya Otomobilsiz Kentler Günü” ne yakın tarihte yapılan bir sürüştür. Kadınların bisiklete binmesini, bisikletin bir ulaşım aracı olduğunu dile getiren bu tur, manifestosunda şu sözlere yer vermekte;

”Bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır. Bisiklet çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracı olarak algılanmalıdır. Eğer uygun bisiklet politikaları ve yolları olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

”Siz de bu iki sürüşe katılarak bisikletli hayatı savunanların bir parçası olabilirsiniz.

Bisiklet ve Spor

Bildiğiniz gibi bisiklet aynı zamanda bir spordur. İzmir’de bisiklet sporunda her geçen gün daha çok başarılara imza atan spor kulüpleri bulunmakta. Eğer çocuğunuzu bisiklet sporuna yönlendirmek ve profesyonel destek almak isterseniz bu kulüplerle iletişime geçebilirsiniz. İZGEM Spor Kulübü : https://www.facebook.com/izgemspor/ veya (www.izgem.org) Ege Pedal Spor Kulübü : http://www.egepedalsporkulubu.com

Bisiklet Alımı ve Bakımı

İzmir’de bisiklet satın almak istediğinizde size yardımcı olabilecek profesyonel satış danışmanlığı alabileceğiniz bir çok firma mevcut. Bu firmalaın çoğu aynı zamanda servis ve montaj hizmeti de vermektedir. Aşağıdaki listeden bu rmalar ile irtibata geçebilirsiniz

PARKUR BİSİKLET
Adres: MUSTAFA KEMAL SAHİL BULV. NO : 295/B KÜÇÜKYALI Telefon: 232 441 35 62
SUNDU BİSİKLET LTD.ŞTİ.
Çankaya Adres: FEVZİPAŞA BLV.1361 SOK. NO:6 ÇANKAYA Telefon: 232 441 24 63
Bostanlı Adres: CENGİZ TOPEL CAD. NO 42/A BOSTANLI Telefon: 232 336 05 53

DORUK PEDAL LTD. ŞTİ.
Adres: MUSTAFA KEMAL SAHİL BULVARI NO:415-415/A KÜÇÜKYALI Telefon: 232 232 06 00
SEDA BİSİKLET
Adres: 1698 SOK. NO:16 Telefon: 232 369 49 79
HERMES BİSİKLET
Adres : Yalı Mahallesi, Mithatpaşa Cd. No:557, 35550 Güzelbahçe/İzmir Telefon : 0 232 234 30 83
İZMİR BİSİKLET
Adres : Tuna Mahallesi, Cemal Gürsel Caddesi, No: 90/A, Karşıyaka İZMİR Telefon : 0 232 369 42 42
HUB BICYCLE
Adres: Cengiz Topel Caddesi Yıldız Apt. No:48/E Karşıyaka İzmir Telefon : 0 232 336 77 33
BİSMOT
Adres : Fahrettin Altay Mah. 65/19 sokak No:15/C Karabağlar İzmir tELEFON : 0 232 279 08 68
MOTİS BİSİKLET
Adres : Mithatpaşa Cad No:42/A Narlıdere/İZMİR Telefon : 0 232 238 78 51
KADANS BİSİKLET
Adres :Hüseyin Yurttaş sok (1785 sok.) .no:62/A-B Bern Apt. Bostanlı Karşıyaka İZMİR Telefon : 0232 369 0 963