Yaşam
Yılbaşında Plaj Keyfi!

Yılbaşında Plaj Keyfi!
10.11.2017

Çocukların yılbaşı düşlerinde hep bembeyaz karlar vardır değil mi? Tabii güney yarımkürede yaşayanlarınki biraz farklı! Bu yüzden kutlamalar da kışa değil, yaza göre ayarlanmış. Avustralyalılar için yılbaşı demek piknik yapmak, plajlarda keyif çatmak anlamına geliyor. Tabii geceki çılgın eğlenceyi saymazsanız! Kutlamaların temelinde elden geldiğince çok gürültü çıkartmak yatıyor. Bunu da maytaplar, havai fişekler, ıslıklar, bağırtılar, kornalarla sağlıyorlar. Gürültülü kutlama Ortaçağ Avrupa’sındaki Pagan geleneklerine dayanıyor. O dönemlerdeki inanışa göre eski yılın kötü ruhları gürültü çıkartarak ve ateş yakılarak kovulurmuş, Avustralyalılar da bunu yapıyor. Yılbaşı yemeği mi? Tabii barbekü partileri! 
Yılbaşını içi yanan mumlar, çiçekler ve parfümlerle süslü minik kayıkların denize salındığı bir görüntü eşliğinde kutlamak istiyorsanız Brezilya’ya Rio de Janeiro’nun İpanema plajına gitmelisiniz. Macumba inancının rahibeleri “festa de lemanja” adı verilen bu töreni su ve deniz tanrıçası Lemanja’ya armağan olarak düzenler. Rahibeler mavi-beyaz giyinirken, Riolular bembeyaz giysileri içinde ünlü Copacabana plajında duraksız bir biçimde dans etmeye başlamıştır bile! Brezilya kültüründe mercimek zenginliği ve bereketi ifade eder; bu yüzden yılın ilk günü mercimek çorbası ve mercimekli pilav sofraları süsler. 
Güney Amerika’nın batı kıyısında bunlar olurken doğusundaki Ekvador’da yeni yıl mesaisi birkaç gün önceden başlar. Her aile maket bir insan yapar, içini de gazete ve havai fişekle doldurur. Bu maketler kapının önüne oturtulur, yılbaşı gece yarısı olması beklenir. Saat 12’yi vurduğunda bitmekte olan yıl içinde meydana gelen ve ailenin keyfini kaçıran bir olayı unutmanın simgesi olarak maket adam ateşe verilir. Kötülükler dumanla birlikte evden çok uzaklara gider… Çıkardıkları kâinat güzelleriyle tanınan Venezüellalılar yeni yılın şans getirmesi için yılbaşı gecesi sarı iç çamaşırı giyerler. Bir diğer âdetleri de bir dilek listesi oluşturmak, bu listeyi saklayıp, kimsenin onu okumadığından emin olduktan sonra yılbaşına girmeden hemen önce yakmaktır. Böylece dileklerinin gerçekleşeceğine inanırlar. 
Gördüğünüz gibi artık yılbaşını kutlamak artık sizin için çok daha kolay ve keyifli. Dünya halklarının yaptıklarını yapmak sizin farklı kültürlerin ruhunu yakalamanızı sağlayacak. Bundan daha güzel bir yeni yıl dileği de olamazdı…