Moda
Vücut Tipinize Göre Giyinin

Vücut Tipinize Göre Giyinin
21.08.2017

Stil sahibi olmanın yolu vücut tipini tanımak ve ona göre doğru seçimler yapmaktan geçiyor. Çok güzel görünen bir tasarım eper vücut yapınıza uygun değilse sizi olduğunuzdan kilolu ya da kısa boyulu gösterebilir. Oysa ki ufak birkaç hileyle vücut kusurlarınızı gizleyebilir, dikkatleri en çekici olan bölgelerinizde toplayabilirsiniz.

Basenleriniz genişse
Doğal olarak dar parçalardan kaçınıp basenlerinizi kapatacak dökümlü seçeneklere yönelmelisiniz. Tek parça aşağı doğru hafifçe genişleyen saten, ipek-koton elbiseler basenlerinizi olduğundan ince gösterecektir.
Peplum ya da kalıplı etekler ise doğal formlarıyla basen bölgesini toparlayacak. Eğer jean giymeyi tercih ediyorsanız aşağı doğru bolalan jean’lerin üzerine de dökümlü şifon bluzler tercih edebilirsiniz.
Bileklerde bollaşan kesim, kusurları gizleyerek bacakları ince gösteriyor ve proporsiyonları dengeliyor. Ayrıca stil danışmanları düz renk bir elbisenin üzerine giyeceğiniz basenlerinizi hafifçe kapatan bir ceketin sizi olduğunuzdan ince göstereceğini vurguluyorlar.
Sade tasarımlar ve renkler de sizin seçiminiz olmalı. Koyu renk ve düz hatlı etek ve pantolonlar da basenleri toparlayacaktır.

Bacak boyunuzu olduğundan uzun gösterin​
Evet, Adriana Lima ya da Alessandra Ambrosio kadar uzun boylu olmayabilirsiniz. Ancak üzülmeyin, birkaç ufak hileyle bacaklarınızı olduğundan çok daha uzun gösterebilirsiniz.
Tabii ki en büyük yardımcınız topuklu ayakkabılar olacak. Ancak tabii ince topuklu ve sizi gün boyu yoracak stiletto’ları kastetmiyoruz.
Dolgu topuklu ve rahat olanlar size konforlu bir şıklık sunacak. Boru baça ya da İspanyol paça pantolonlar ve jean’lerinizi yüksek topuklu ayakkabılarla kombinleyebilirsiniz. Tabii pantolonlarınızı alırken paça boylarını bu ayakkabılara göre yaptırmayı unutmamalısınız.
Topuğu gizleyen uzunluk sayesinde son derece ince bir siluet elde edeceksiniz. Yeni sezonda son derece trend olan maksi elbiseler için de aynı yöntemi deneyebilirsiniz.

Kıvrımlarınızı yönetin 
Vücudunuzda çok da ön plana çıkmasını istemediğiniz kıvrımları dökümlü kesimli şifon kumaştan tasarımlarla gizleyebilirsiniz. Uçuşan şifon dokular hatlarınızı keskin bir şekilde ortaya çıkarmaz.
Bluzlerin, boydan elbiselerin önünde kullanılan farba ya da işleme gibi detaylar dikkati o bölgeye toplayacaktır.
Dikey çizgili tunikler, yüksek topuklu ayakkabılarla kullanılan maksi etekler ise ince bir siluet elde etmenizi sağlayacaktır. Yalnız özellikle vücudu tamamen saran tasarımlardan uzak durmanızda fayda var. Likralı kumaşlar da hatlarınızı belirginleştirecektir.

Şu göbek sorunu...
Maalesef hareketsizlikten dolayı oluşan göbekleri gizlemek biraz daha zor. Tabii bol, dökümlü kesimler akla ilk gelen çözümler.
Tek parça hafif geniş kesimli elbiseler ve tunikler de göbeğinizi gizleyecektir. Yüksek belli pantolon ve jean’ler göbek bölgesini toparlayacaktır.
Ayrıca uzun fularlar kullanarak da dikkati boyun bölgesine toplayabilirsiniz.
Özellikle üst kısımda vücudu saran body’lerden kesinlikle kaçınmalısınız. Açık renkli tasarımlar da sizi olduğunuzdan kilolu gösterecektir.

Atletik vücutlar
Tabii en kolay ört pas edilebilen vücut kusuru bu olsa gerek! Dar kesimler bacakları uzun gösteriyor, bu nedenle kilo probleminiz yoksa skinny jean’lerinizi gönül rahatlığıyla giyebilirsiniz.
Hatta bu yaz kırmızıdan, nil yeşiline çeşit çeşit renkten dilediğinizi seçebilirsiniz. Çok canlı ve trend bir hava katan bu jean’leri bol kesimli atletlerle kombinleyebilirsiniz.
Boyunuzla ilgili bir sorununuz yoksa tercihinizi üzerinde abartılı süsler bulunan düz sandaletlerden yana kullanabilirsiniz.
Bu sandaletler mini şort ya da eteklerle tamamlandığında son derece trendy bir hava yaratıyor. Eğer omuzlarınızın fazla geniş olmasından yakınıyorsanız vücuda oturan dar body ya da atletler yerine dökümlü bluzleri tercih edebilirsiniz.