Yaşam
SANAL GERÇEKLİK DÜNYASINA ADIM ATIN

SANAL GERÇEKLİK DÜNYASINA ADIM ATIN
05.07.2018

SANAL GERÇEKLİK DÜNYASINA ADIM ATIN

 

Kısa sürede çılgınlık haline dönüşen sanal gerçeklik nedir, ne değildir?

 

Yakın bir zaman önce gerçekliğin sanalıyla da tanıştık. Gözlükler, bilgisayar sistemleri, yeni nesil içerikler bir anda etrafımızı sardı. Devrim yaratma vaadiyle hayatımıza giren ve şimdilerde nereye doğru evrileceğini kestirmeye çalışan teknolojiyi en çok oyun dünyası benimsedi. Rekabet arttıkça hem içerik hem de sanal gerçeklik gözlükleri çeşitlendi hem de fiyatlar daha aşağı indi. Peki nedir bu sanal gerçeklik? 

 

İngilizce karşılığı olan virtual reality’den (VR) birebir Türkçeye çevrilen sanal gerçeklik, bir gözlük yardımıyla, bilgisayar ortamında yaratılan sanal dünyalara adım atmayı sağlayan bir teknoloji. Bunu da her iki göze farklı görüntüler veren ikiye bölünmüş bir ekran ve stereo sesle yapıyor. Gözlüğü taktığınız anda, gerçek dünyadan ayrılıp, gördüğünüz ve işittiğiniz hatta çeşitli kumanda ve kontrolörlerle müdahil olabildiğiniz dünyaya geçiyorsunuz. Kafanızı çevirdiğinizde gözlükten gördüğünüz görüntü de kafanızı çevirdiğiniz yöne dönüyor. Hatta kimi içerikler, bulunduğunuz ortamda, sınırlı bir alanda hareket etmenize de izin veriyor. Sanal gerçeklik gözlüklerinin birçoğu, sanal dünyayı yaratan 3D görüntüler için bilgisayar, oyun konsolu ya da akıllı telefon gibi cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bu cihazlardan gelen görüntüler, cihazın türüne göre kablolu ya da kablosuz olarak gözlüğe aktarılıyor. VR sistemlerinin oyun temalı olanları, oyunla etkileşimi artırmak adına hareketleri algılayabilen kamera ve sensörlerin yanı sıra kumandalarla geliyor. Bu sayede yalnızca izlemekle kalmıyor, içeriğe müdahale de edebiliyorsunuz. 

 

ALTERNATİF AZ, FİYATLAR DEĞİŞKEN 

 

Sanal gerçeklik dünyasıyla tanışmak için binlerce liralık harcama yapmanız gerekmiyor. Google Cardboard gibi çok ama çok ucuz alternatiflerden birini satan alarak teknolojinin neler vadettiğini ilk elden deneyimleyebilirsiniz. Gerçek anlamda bir sanal gerçeklik deneyimi içinse alternatifleriniz biraz sınırlı. Facebook’un satın aldığı Oculus, Rift ve Go adlı iki gözlüğün yanı sıra, Samsung akıllı telefonlar için geliştirilen Gear VR’ı destekliyor. Ve tüm bu gözlükler için kendi özel içerik servisine de sahip. Tayvanlı HTC’nin de Vive ve Vive Pro adlarını taşıyan iki gözlüğü bulunuyor. Bu gözlüklere özel oyun ve diğer içerikler ise Viveport adlı portaldan indirilebiliyor. Devler arası rekabetin en önemli oyuncularından biri diğeri ise Sony. Her yeni PlayStation modeliyle oyun tutkunlarını kendine daha da yaklaştırmayı başaran firmanın sanal gerçeklik gözlüğü PS VR, oyun kütüphanesinin zenginliği, fiyat ve performans açısından birçok kişinin ilk tercihi.