Sanat
 “GENÇLER İCAT ÇIKARMAKTAN VAZGEÇMEYİN!”

 “GENÇLER İCAT ÇIKARMAKTAN VAZGEÇMEYİN!”
23.05.2018

FÜTÜRİST YANİ GELECEK BİLİMCİ MURAT ŞAHİN, MESLEK SEÇİMİ VE KARİYER KONUSUNDA MAVİBAHÇE’NİN SORULARINI YANITLADI. GELECEK YILLARDA HANGİ MESLEĞİN POPÜLER OLACAĞINI DÜŞÜNMENİN YARARSIZ OLDUĞUNU ANLATAN MURAT ŞAHİN, BUGÜNÜN TALEP GÖREN MESLEKLERİNİN İLERİDE DEĞİŞEBİLECEĞİNİ SÖYLÜYOR. MURAT ŞAHİN’E GÖRE ÖNEMLİ OLAN KİŞİNİN KENDİNİ MUTLU HİSSEDECEĞİ BİR MESLEK SEÇMESİ. 

 

Fütüristler Derneği’nde sizinle ilgili “Hayatı boyunca bir tek cümle ile anlatabileceği bir işi olmamış bir iş insanı”, “benzeri olmayan iş hayalleri kurmak” diye yazılmış. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? 

 

En kısa hali ile meraklıyım diyebilirim. Lisede elektronik sonra iktisat eğitimi aldıktan sonra yarı zamanlı olarak başladığım anketörlük işi beni hep yeni bir şeyler öğrenmeye yöneltti. Dokuz yıl araştırma alanında profesyonel olarak çalıştıktan sonra da sahaya çıkıp ayağımı topa değdirmek için girişimci oldum. Süpermarket alışveriş arabalarını reklam mecrası haline getiren Trigger reklam mecrası, kavşaklarda kameralarla trafik yönetimi, paylaşımlı yolculukla havalimanı ulaşım hizmeti SecureDrive, havalimanı ekonomik otopark hizmeti Park&Fly girişimlerimin en bilinenleri. 

 

Lise son sınıf öğrencilerini gelecek aylarda zorlu sınavlar bekliyor. Sizin iş hayatında epeyce deneyiminiz var. Onlara meslek seçimiyle ilgili önerilerde bulunmanızı istesek... Öğrenciler meslek seçimini neye göre yapmalı? 

 

Öncelikle “İleride ne popüler olur?” yaklaşımından uzak dursunlar. Bugünün çok talep gören meslekleri süratle değişebilir. Daha önemlisi neyi iyi yapıyor olduklarını, neyin onları mutlu ettiğine odaklanmalılar. Ve en önemlisi anne ve babaları istiyor diye bir meslek ya da gelecek seçimi yapmasınlar. Çünkü hayatları boyunca çalışacaklar. Dolayısıyla kendileri seçici olmalı. 

 

Algoritmalara dayalı uygulamaların birçok veriyi imkansız denecek hızda işlemesiyle birçok mesleğin geçerliliğini yitireceği ve işsiz insan yığınlarının olacağı şeklinde bir öngörü var. Siz buna katılıyor musunuz? Gelecekte hangi meslekler kendilerini devam ettirme şansı yakalayabilecek? 

 

Tahmini 2 milyar kişinin bugün yaptığı işe 25 yıl sonra ihtiyaç olmayacak. Robot politikacılar, kamu görevlileri hayatımıza girecek. İlk aşamada doktor kontrolü, hukuk tavsiyesi gibi hizmetleri yapay zeka üstlenebilir. Bu yıl doğanlar çalışma yaşına geldiklerinde üçte ikisi şu an bilmediğimiz işlerde çalışacaklar. Bu sebeple “şu meslek” demek güç ancak yaşamın uzadığı, yapay zekanın öneminin arttığı, otonom araçların çoğalacağı ve mülkiyet kavramının biteceği bir döneme hazırlık yapmak lazım. 

 

Türkiye’de çoğu genç istemediği bölümde okumak zorunda kalıyor, neye yeteneği olduğunu dahi bilmiyor. Onlar için bir yol haritası çizmeniz istesek neler söylersiniz? 

 

“Neyi iyi yaparım?” sorusunun yanıtını bulmaktan başka tavsiyem yok. 

 

Üniversite öğrencileri iş hayatına nasıl hazırlanmalı?


Dünyanın her yerinden deneyim içeren videolar izlesinler. Her fırsatta sosyalleşsinler. Kendi çevreleri dışından insanlar tanımaya gayret etsinler. 

 

"Her sabah acaba bugün ne öğreneceğim diye uyanarak, bilgi ve deneyimi paylaştıkça artacağı inancı ile her isteyenle paylaşarak yaşıyorum." 

 

Türkiye’de son yıllarda popüler olan “kod yazmayı öğrenme” fırtınasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Aileler çocuklarını kurslara gönderiyor ama bunun neye yarayacağını bilmiyor.


Bu yine ebeveyn kararı ile yapılan bir şey. Çocuklara deneyim merkezli öğrenme sadece kod yazmakla olmayacak. Aileler neden kendi yapmadıkları her şeyin sorumluluğunu çocuklarına veriyor. Çok isteyen kendi öğrensin. 

 

Gençlere kariyer konusunda neler önerirsiniz? Eğitim koçlarına göre ortaokul sıralarından itibaren gelecek planlaması yapılması gerekiyor? Siz ne düşünüyorsunuz? 

 

Bu alanda uzman kişilerden destek almak katkı sağlayacaktır. Tüm bunların hepsine ben çocuklarımıza soru sormayı öğretme fırsatı diye bakıyorum. 

 

Türkiye’deki belli başlı üniversiteler dışında dünya sıralamasına giren kurum yok. Sizce yurt dışında okumak bir avantaj mı?


Dünyanın farklı yerlerinden insanlar tanımak adına bile önemlidir. İmkanı olan her çocuk eğitiminin bir bölümünü kendi konfor alanında almalı. 

 

“Networking” de iş dünyasının popüler kavramlarından biri. Sizce network nasıl kullanılırsa işe yarar?


Her yeni insan yeni bir dünya demek. Bu sebeple çok insan tanımak onların öykülerine ortak olmak elbette harika olur. 

 

Secure Drive fikri ile 2010 yılında Junior Chambers International tarafından Creatice Young Enrteprenuer Award (yaratıcı genç girişimci ödülü) Türkiye birincisi seçildiniz. Sizin gibi girişimci ruhlu, yaratıcı fikirleri olan gençlere ne tavsiye edersiniz? 

 

İcat çıkarmaktan, eski köye yeni adet getirmekten, iflah olmaz hayalperestler olmaktan vazgeçmesinler. Arada tökezledikleri de olacak o zaman da bir sonraki maça bakarlar. Bir de etraflarındakilerle başta bilgi olmak üzere sahip oldukları her şeyi paylaşsınlar.