Güzellik
GEÇİŞ MEVSİMİNDE PÜRÜZSÜZ BİR CİLT İÇİN 10 ÖNERİ

GEÇİŞ MEVSİMİNDE PÜRÜZSÜZ BİR CİLT İÇİN 10 ÖNERİ
14.03.2018

Yazı: Derya Kırım

HAVANIN ETKİSİYLE CİLTTE GERGİNLİK, DÖKÜLME VE ÇATLAKLAR OLUŞABİLİYOR. AÇIK HAVA İLE İÇ MEKÂNLAR ARASINDAKİ SICAKLIK FARKI DA CİLTTEKİ KURULUĞU ARTIRABİLİYOR. BU DÖNEMDE CİLDİN CANLILIĞINI VE PARLAKLIĞINI KORUMAK İÇİN BİRKAÇ PÜF NOKTASINA DİKKAT ETMEK YETERLİ. MEMORIAL HİZMET HASTANESİ DERMATOLOJİ BÖLÜMÜ’NDEN UZM. DR. SELMA SALMAN, GEÇİŞ MEVSİMLERİNDE SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİ ANLATIYOR. 

1 Cildinize göre nemlendirici kullanın

Cildi nemlendirirken kullanılan ürünlerin krem, losyon formları yerine merhem, pomat gibi yoğunluğu daha fazla olanları tercih edilmeli. Yüze kullanılacak nemlendirici seçilmeden önce dermatoloji uzmanı tarafından yapılan analizle cildin kuru, karma veya yağlı olup olmadığı belirlenmeli, daha sonra seçim yapılmalı. Kullanılan ürünlerin nem çekme özelliği olan maddeler içermesi arzu edilmektedir. Özellikle havayı kurutan ısıtma araçları ciltte kurumaya neden olarak; gerginlik, pul pul dökülmelere el ve ayaklarda çatlaklara yol açar. Cilt kuruluğu konusunda önlem alınmadığı takdirde soğuğa en çok maruz kalan bölgelerde egzama oluşabilir. Cildin nem ihtiyacı diğer mevsimlere nazaran kışın artacağı için nemlendirici olarak su bazlı ürünler yerine daha yoğun içerikli ürünler önerilebilir.

2 Gözeneklerin tıkanmamasına özen gösterin

Yüze uygulanacak yağ bazlı ürünlerin avokado, çuha çiçeği veya bademden elde edilen gözenekleri tıkamayacak içeriğe sahip olmasına dikkat edilmeli. Gözeneklerin tıkanmasına neden olan ürünler yüzde yağlanma ve sivilcelenmeye neden olabilir.

3 Alkol oranı yüksek toniklerden uzak durun

Yüz derisinin çok kuru ve hassas olduğu durumlarda, yoğun peeling sağlayan ürünler, kil maskesi ve alkol oranı yüksek toniklerden uzak durulmalı. Yüzdeki yağ bariyerini yok eden bu tür ürünler soğuk havanın olumsuz etkilerine karşı cildi savunmasız bırakır. Bunların yerine cildi kurutmayan temizleme sütleri ve köpükler, alkol içermeyen tonikler ve nemlendirici maskeler tercih edilmeli. 

 

4 Temizleme jelleri yerine sabun kullanın

El hijyenini sağlamak için ıslak mendil, kolonya, el temizleme jelleri gibi cildin Ph dengesini bozabilen, kimyasal yükü yüksek ürünler yerine renksiz kalıp sabunlar kullanın.

5 Ayaklarınızı ihmal etmeyin

Topuklardaki sertleşme ve çatlak oluşumu artarak sosyal yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. Nemlendirme sıklığını artırmakla birlikte deriyi tahriş etmeden periyodik olarak topuklardaki ölü deriyi soymayı sağlayan dermatoloji uzmanının önerdiği ürünleri kullanmak fayda sağlar. Bu işlem ayak için kullanılan nemlendiricilerin daha hızlı ve derine etki etmesini kolaylaştırır. 

6 Odanızı havalandırın

Isıtma araçları, ev ve ofis ortamında hem sıcak hem de kuru bir havaya yol açmakta. Bu durumun önüne geçmek için eve ve ofise alınacak nem sağlayıcı cihazlar faydalı olabilir. Odanın havalandırılması da içerideki havanın kurumasının önüne geçer.

7 Kaynar suyla yıkanmayın

Çok sıcak banyodan kaçınmak ve banyoda geçirilen zamanı azaltmak, cilt sağlığı bakımından fayda sağlar. Vücudun yağ bariyerini bozan sıcak banyo nem kaybına yol açabiliyor. Çok sıcak suyla yıkanmak yerine ılık suyla duş tercih edilmeli.

8 Güneş koruyucu kullanın

Güneş ışınlarının ciltte yarattığı lekelenme, yaşlandırma ve cilt kanseri gibi olumsuz etkiler yaz ayları kadar olmasa bile kışın da devam etmektedir. Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için cilt bakımının vazgeçilmez basamağı güneş koruyucuların kullanılmasına devam edilmeli. 

 

9 Mezoterapi ile parıldayan bir cilde sahip olabilirsiniz

Hasarlanan cildin bakımı için mezoterapi uygulamaları yapılabilir. İlaç ve bitki özü karışımlarının ihtiyaç duyulan bölgeye küçük hacimlerle enjekte edilmesiyle gerçekleştirilen mezoterapi işlemiyle; hücre ve bağ dokusu yenilenmektedir. Cildin tekrar nem kazanmasını ve sıkılaşmasını sağlayan işlem; güneş ışığı, sigara, hava kirliliği gibi cilt altındaki doku hasarına yol açan zararlı etkenlerden de korunma sağlar.

10 Kendi kanınızla gençleşin

PRP (Platelet Rich Plazma) yani trombositten zengin plazma, kişiden alınan bir tüp kanın santrifüj edilerek bileşenlerine ayrıştırılması ile elde edilmektedir. PRP trombositten ve dolayısıyla trombosit içinde mevcut olan büyüme faktörlerinden zengin bir sıvıdır. Elde edilen sıvının tedavi edilecek bölgeye enjekte edilmesiyle cildin kaybettiği nem tekrar kazandırılarak ciltte aydınlanma sağlanır. PRP ve mezoterapi ile kombine edilebilen ve kolajen üretimini artıran altın iğneli radyofrekans, dermapen gibi yöntemler de bu mevsimde hasar gören cildi onarmada yardımcı olur.